fbpx

Doba je zlá, Kamile

Hláška půjčená od policajta, co byl taky rošťák, by mohla navodit hodnocení dnešní doby poplatné médiím hladovějícím po sledovanosti ustrašeného stáda. Já však říkám „Vítejte v krizi a přemýšlejte, co dobrého vám přinese.“

Třeba to je i opuštění starého a začátek něčeho nového. To je však dost bolestný proces, alespoň v našich představách. Dokud nemusíme, držíme se osvědčeného, jakkoliv bolestného stavu.

Jenže krize nás zatlačí do rohu a donutí nás prohlédnout. Najednou nehledáme, jak firmu zachránit, ale jak ji pohřbít. Alespoň dosavadní podobu. Přečtěte si, jaké jsou možnosti.

Tak předně je zde likvidace. Pokud je co zachránit a je možné regulovaně ukončit působení firmy. V jejím rámci lze prodat, co z podniku zbylo, poplatit závazky, zavřít provozovny, propustit zaměstnance a bez ztráty kytičky se rozloučit s dosavadním podnikatelským prostředím, abyste se mohli soustředit na tvorbu nového projektu. Z něčeho žít musíte a až si chvilku nuceně odpočinete, jistě na něco přijdete. Likvidace něco stojí. Buď váš čas, pokud ji provádíte sami, anebo peníze, pokud si najmete likvidátora. Množství peněz vždy záleží na množství práce, kterou najatý likvidátor bude mít. Může to být kdokoliv, třeba i advokát jako já. Mimochodem, pár úspěšných likvidací, už na kontě mám, chcete-li poradit, stačí napsat.

Pokud se vám dosud nepodařilo povznést firmu jak bájného Fénixe z popela a obchodní partneři se změnili v otravné a neúprosné věřitele, nezbývá než vyhlásit bankrot. Ne že byste se postavili na náměstí a halekali, že jste „plajte“! V dnešní době máme na vše formulář. Je tedy potřeba jej vyplnit. Bankrotu se u nás právně správně říká úpadek a ten obvykle nastane když:

  • Máte více věřitelů (dva a více)
  • Máte peněžité závazky po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a
  • Nejste tyto závazky schopni plnit  (jinými slovy máte faktury po splatnosti déle než 30 dnů u více než dvou věřitelů)

Další případ úpadku je předlužení. To nastane, když má podnikatel víc věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku.

Máte-li podezření, že vám takováto situace hrozí nebo již v ní jste a bojíte si to přiznat, ozvěte se a poradíme se, jestli skutečně jste v úpadku či ne. Výše uvedené zákonné definice jsem pro účely tohoto článku zkrátil na nejnutnější míru. Nicméně pokud byste promeškali správný okamžik podání insolvenčního návrhu (první krok pro vyhlášení bankrotu), mohla by se nemile dotknout nepříznivá situace vaší firmy vašeho osobního majetku. Tomu je lepší se vyhnout a začít konat včas. Čím dříve „uříznete mrtvé maso“, tím dříve se můžete začít věnovat novému projektu s lepší perspektivou.

Může se stát, že samotný byznys krachující firmy má pořád ještě potenciál vydělat částečně pro věřitele. Pokud firma dosáhla ročního úhradu čistého obratu 50 milionů nebo zaměstnává-li více než 50 zaměstnanců na pracovní poměr, má šanci, že bude moci projít reorganizací. V jejím rámci se věřitelé vzdají části svých pohledávek, podnik projde očistnou kúrou a může fungovat dál. Proces je to náročnější a tedy dražší, ale pokud váš byznys za to stojí, má svou tradici a renomé, je fajn vzít do úvahy o nových zítřcích i tuto variantu.

Pokud tedy máte pocit, že by bylo lepší začít pracovat na něčem jiném a dosavadní firma vám poskytuje spíše žaludeční potíže než radost z vykonané práce, přijďte se poradit. Na novém firmě není nic nemorálního, jestliže se k problému postavíte čelem. Kdo je bez viny, nechť první hodí kamenem.

Komentáře

Přidat komentář