fbpx

Máš nějaký mustr? aneb, jak pracovat se vzory smluv

Potřebujete právníka a nechce se vám za něj platit? Stačil by vám nějaký mustr, který jistě nebude tak drahý? Anebo vždyť co, internet je plný vzorů a jsou zdarma.

Kdysi jsem se při požadavku, abych klientovi poslal nějaký vzor smlouvy, kypěl vzteky. Aby to on neměl tak složité, já abych to měl taky jednoduché, protože si jej vyplní sám a hlavně za něj nebude muset nic platit – to byly hlavní důvody, proč vzory chtěli.

Věkem a šedinami jsem se smířil s tím, že

A. Lidi chtějí (nejen za právníky) šetřit a třeba i barák si umí postavit sami, tak proč by nezvládli smlouvu

B. Považují smlouvy za formalitu, jednoduchý formulář, který stačí vyplnit, aby se neřeklo a bude to stačit.

Rozhodl jsem se, že lepší bude osvěta, jak se vzory zacházet a jak se k nim postavit. Ono to je to totiž asi takto. Když přijdete do autobazaru, řekněme, a požádáte prodejce o auto, tak se vás taky zeptá, jaké chcete. Dodávku? Městské vozítko? Rodinné SUV? Kabriolet? Všechno jsou to auta a všechna vás dovezou. Každé ale slouží jinak. Když už řeknete, jaký typ vozidla chcete, tak se vám dostane nabídka manuláního řazení, různých druhů motorů, barvy, klimatizace či bez atd.

Přibližně to samé se děje se smlouvou. Mustr je sice fajn věc, ale je potřeba si jej přečíst, zamyslet se, k čemu konkrétně vám má sloužit. Podle smlouvy se například řeší situace záruk a odpovědnosti za vady dodaného díla, vezmeme-li v potaz třeba smlouvu o dílo. Jak jej řeší konkrétně nějaký vzor z internetu? Není v něm jen nějaká všeobjímající nic neříkající klauzule?

Odpovídá vzor vašemu ujednání o ceně a její splatnosti? Obsahuje vám vyhovující podmínky obchodu? Jsou dostatečně podrobné povinnosti vaší protistrany? A co terpve sankce za jejich nedodržení? Zmínil jsem se o výpovědi smlouvy, možnosti odstoupení? Čím složitější je obchod, tím by měla být smlouva podrobnější. Tím myslím nikoliv ukecaná, ale měla by pokrývat maximum myslitelných situací, které se při realizaci obchodu mohou vyskytnout. K tomu je samozřejmě potřeba znalosti, zkušenosti.

Bohužel se taky stává, že vzhledem k nedostatku dalších znalostí z práva uděláte chybu i v jednoduché smlouvě. Jednou mě klient požádal o pomoc s registrací darovací smlouvy na domeček, který měl dostat od maminky. Katastr mu zamítl tu, co sepsal s pomocí vzoru z internetu, přitom jde o jednu A4. Chybička se vloudila ve specifikaci nemovitosti. O tom vám vzor smlouvy neřekne nic.  A tak místo ušetření byla z jednoho daru dvouměsíční anabáze a samozřejmě i mé palmáre.

Takže Pán Bůh s vámi, pokud budete i nadále bez rozmyslu používat levné DYI řešení svých právních záležitostí, já vás varoval.

Můžete si ovšem jednoduše rozšířit obzory a své dovednosti ve videokurzu Jak na smlouvy jednoduše

Komentáře

Přidat komentář