fbpx
Marek Odrobina

Můj příběh

Nejprve jsem chtěl studovat práva, abych znal pravidla, jak má společnost fungovat. Později jsem v advokátní praxi poznal, jak skutečně funguje. Jinak než má podle práva. Později jsem začal objevovat pravidla, jak bych měl fungovat já sám. Jinak než do té doby a jinak, než si představovali jiní. Pak jsem začal učit své klienty, jak by měli fungovat podle práva oni, aby nemuseli draze napravovat, jak fungovali doteď. Pak jsem to i přednášel. Zjistil jsem, že to je způsob, jak mám fungovat já. Sdílet a šířit, co jsem se naučil. Inspirovat, aby se lidé dozvěděli, jak mohou fungovat oni. Ne ovšem tak, že snad budu kázat. Jestli se mými radami někdo chce nebo nechce řídit, je jeho věc. Já nemám patent na rozum. Jen vědomosti, zkušenosti a výsledky více než 20 let práce s podnikateli a  pozorování.

Přestalo mi stačit čekat, než někdo za mnou přijde. Jdu proto já za vámi. Vy si mně najdete, já vám řeknu co mám na srdci. Vás to třeba zaujme. Třeba vás to pohne ke změně.

Studoval jsem na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, protože bratislavská škola, kam jsem to měl v mládí blíž, mě až tak neoslovila. Toužil jsem po větším městě. V druhém semestru jsem začal učedničit v advokátní kanceláři. Dlouho jsem “čistil dílnu”, čím dál víc jsem ale čichal paragrafy. Po škole jsem poznal i jiný styl advokátní praxe, takový zvláštní - mlžit, účtovat, nedávat jasné odpovědi. A kasírovat. Nešlo mi to pod nos, proto jsem raději na chvilku šel do čistě obchodní praxe. Jediný právník pro celý obchodní řetězec byla nejlepší praxe, o jaké se mohlo mým kolegům zdát. Něco jako lékař na frontě. Pak už stačilo udělat advokátní zkoušky. Stačilo? Vlastně ne. Za celou tu dobu mně nikdo nenaučil základní podnikatelskou latinu.

Jak si říct o peníze, jak si zorganizovat práci, jak se nenechat napálit klientem, jak si zachovat zdravý rozum, jak si udržet zdravé cash flow. Na to jsem si přišel sám. Jsem za to rád, protože mnozí na to nepřišli ani ve vyšším věku, než je můj.

Jo a taky vím, že kromě práce se člověk potřebuje postarat o vztahy s jinými lidmi, o své zdraví, odpočívat a přijít na jiné myšlenky při zálibách a koníčcích.

Pokud mi potřebujete cokoliv sdělit, napište mi email: jsem@marekodrobina.cz