To nám hezky rostou!

U hub je to čirá radost. U dětí je tato věta příjemné povzbuzení, kolik cesty z těch cca 18 let jste už urazili a blíží se čas, kdy budete moci zase jednou myslet přednostně sami na sebe. U závazků to však už tak příjemné není.

Zrovna nedávno mi volal kamarád, jestli je normální, že někomu jemu blízkému exekuují 80.000,- Kč, když původní dluh byl 12.000,- Kč. Samozřejmě ten blízký je chudák, který o ničem nevěděl a teď jej tato situace nemile překvapila a ti exekutoři, to jsou takoví šmejdi a ti …(dosaďte si sami) jsou taky pěkní dobytkové.

Bože můj, to je takové klišé …..

Za prvé – každý vždy něco o svých povinnostech a závazcích alespoň tuší. Nespadnou úplně z nebe. Možná na ně zapomeneme, možná nás se.. zlobí, že je musíme plnit a nejraději bychom snesli ze světa toho, komu jsme povinni….. a říkáme tomu nespravedlnost.

Za druhé – určitě dotyčný dostal výzvu věřitele (toho komu máme plnit), pak nejspíš jeho advokáta, pak obsílku od soudu, pak předvolání k soudu, pak rozsudek a TEPRVE PAK přijde na řadu exekuce. Tedy pokud dotyčný v celém popsaném postupu hrál mrtvého brouka a na nic nereagoval.

No a za tím vším stojí kavalerie světských soudů, které prostě něco stojí a živí dost lidí. Lidí, které sevé živobytí postavili na tom, že někdo nechce / není schopen / brání se /ignoruje / vyhýbá se plnění spraavedlnosti těch, kterým něco dluží. Není nutno se domnívat, že je to práce nějak radostná a dobře placená. To, co ten „chudák“ musí na konci dne zaplatit navíc, dostanou advokáti, soudy a exekutoři po třeba dvouleté práci. Vám by se líbilo dostat za práci zaplaceno po takové době? Výše tohoto pro dlužníka neradostného příslušenství je dána právními předpisy a ani ten zatracený exekutor si (obvykle) neřekne víc, než může.

Takže proto  je ve výsledku dluh toho „ubožáka“ násobně vyšší. Nemusel být, kdyby …..

Komentáře

Přidat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..