fbpx

Jak si pojistím, že podepíšu to, co doopravdy chci?

Nestává se často, ale stát se to může, že po vyjednávání smlouvy, její několika úpravách a velkých diskuzích ztratíte nit, na čem jste se vlastně dohodli. Taky se může stát, že (ne)úmyslně někdo ve smlouvě na poslední chvíli provede změnu, kterou si nevšimnete. A taky se může stát, že někdo (ne)úmyslně ve smlouvě po jejím podpisu vymění stránky za text, který jemu vyhovuje lépe.

Jak tomu předejít?

1) dejte si se smlouvou načas, přemýšlejte o ní. Přemýšlejte o tom, co jdete s tímto obchodním partnerem dělat, co se může při realizaci obchodu přihodit a soustřeďte se na text.

2) Změny v elektronickém návrhu smlouvy vyznačujte wordovskými revizemi a totéž žádejte od svého partnera. Pokud úplně nedůvěřujete, že to protějšek dělá, použijte wordovskou funkci srovnání dokumentů. Pravda se ukáže.

3) Po několikerém čtení si dejte časový odstup, abyste nechytli tzv. dokumentovou slepotu, tedy stav, kdy sice čtete, ale vůbec nevidíte chyby.

4) nechte smlouvu přečíst někomu jinému (a samozřejmě mu řekněte, na co se má zaměřit)

5) smlouvu si těsně před podpisem ještě jednou zkontrolujte. Zaměřte se alespoň na nejdůležitější části (např. předmět smlouvy harmonogram, cena, pokuty, výpověď).

6) Srovnejte si podepisovanou verzi smlouvy s vaší poslední odsouhlasenou verzí. Pro rychlost alespoň sledujte tok textu na stránkách nebo tvar odstavců. Oko si všimne rozdílu a pak se na něj můžete zaměřit blíže.

6) Kromě poslední stránky s podpisem si parafujte každou stránku.

Všechny jmenované nástroje používejte podle míry vlastní paranoie a zkušeností, že vás někdo „ošulil“.

Spoustu dalších „fint“ jak si smlouvu napsat sám, jak si ji přečíst a na co si dát pozor najdete ve videokurzu Jak na smlouvy jednoduše. Doporučuji!

Komentáře

Přidat komentář