fbpx

My jsme smlouvu neměli …. Určitě?

Určitě nemáte žádný doklad o tom, že vznikla smlouva? Lidi se domnívají, že pokud na papíře nenapsali slovo smlouva, tak smlouvu nemají. Často je v tom podporují někteří až příliš dokonalí účetní. Opak je pravdou. Smlouva existuje jednak ústní, ale o té se teď bavit nebudeme. Písemná smlouva vznikne jednoduše když

– zákazník pošle dodavateli objednávku a dodavatel ji potvrdí, tzn. pošle zákazníkovi zprávu, že objednávku přijímá

– dodavatel pošle zákazníkovi nabídku a zákazník ji potvrdí, tzn. pošle dodavateli zprávu, že se mu nabídka líbí a že „ji bere“, tedy přijímá

Objednávka i její přijetí, či naopak nabídka a její přijetí přitom je písemná, i když jde o dva samostatné nespojené papíry, tedy už taková smlouva narušuje zažité představy pergamenu zpečetěného krví. Tato představa se úplně zhroutí, když napíšu, že smlouva písemná je i ta, kterou si mezi sebou strany smlouvy (dodavatel a odběratel) pošlou e-mailem. Ne že by skenovali podepsané papíry, i když i to je možné, ale stačí, když si napíšou e-mailovou zprávu.

Představte si, že písemná je smlouva i ta na internetu, kdy kliknete na tlačítko (třeba Koupit) a k tomu zaškrtnete políčko souhlasu s všeobecnými obchodními podmínkami.

Jen pozor, některé smlouvy musí mít formu těch popsaných A4 s podpisy na téže listině. Takových je ale málo a jen zákon (tedy ne účetní ani úředník) určí, které to jsou.

Až tedy půjdete za právníkem a ten vás vyzve, abyste mu přinesli smlouvu, vezměte třeba i jen vytištěné maily. Cokoliv, co před oči přinese napsaná písmenka seřazená do vět vyjadřujících, na čem jste se s obchodním partnerem původně domluvili. Asi tak.

Pro mnohem víc cenných rad o smlouvání a psaní smluv, zkušeností a postupů najdete ve videokurzu Jak na smlouvy jednoduše. 

Komentáře

Přidat komentář