fbpx

Miluji Nový občanský zákoník!

Veřejně se přiznávám, byť vím, že za tento z pohledu médií a mnoha mých kolegů kacířský názor bych mohl být i kamenován. Z čeho má láska pramení?

Že prý je neskutečně dlouhý. Ano je. Protože pokud má nahradit asi 40 zákonů, musí být dlouhý.

Že prý má několik tisíc paragrafů. Ano má. Protože pokud má být jednoduše čitelný a každý odstavec má mít své číslo, tak holt musí mít paragrafů několik tisíc. Nejsou v něm žádné odstavce a odrážky označené písmeny.

Jak je možné, že nikomu nevadí jeho černo bílý tisk ?? Vždyť to už je pobuřující!

Co se mi ale na něm skutečně líbí nejvíc, že téměř odstranil absolutní neplatnost smluv. To znamená, že v podstatě všechno, co si domluvíte, je platné. Existuje samozřejmě tzv. relativní neplatnost. To zase znamená, že jen pokud se neplatnosti dovoláte a důvod pro neplatnost bude v daném případě existovat, bude smlouva skutečně neplatná.

Odpadá tedy takové to klasické – „sice jsme se dohodli, ale já už smlouvu nechci, udělejte s tím něco.“ Každý bude odpovědný za všechno co si domluvil a stát už mu nebude podávat jakousi ochrannou berličku, že vlastně je člověk hloupý a stát mu v jeho hlouposti pomůže.

Že se vám to nelíbí? A jak by se vám líbilo, kdybyste byli na druhé straně? Totiž na straně, která si odpovědně smlouvu rozmyslela, uzavřela ji v dobré víře, že bude smlouva fungovat. Třeba nájemní smlouva na váš byt….

Domluvte si tedy cokoliv! Předtím ovšem přemýšlejte, co všechno domluvou můžete způsobit. Heuréka, svoboda!!

uspech_728x90_2

Komentáře

Přidat komentář